Zde je zodpovězení nejčastějších dotazů týkajících se focení. V případě, že zde svůj dotaz nanajdete, neváhejte a kontaktujte mne, velice ráda vám zodpovím vše, co Vás zajímá.

Jak se objednat na focení?

Objednat focení si můžete telefonicky na telefonním čísle 602 699 901 nebo prostřednictvým emailu. Před objednávkou je vhodné si rozmyslet o jaký typ focení budete mít zájem (volné focení, stylizované focení, focení v exteriéru nebo interiéru, apod.).

Před focením se domluvíme na čase, místě i tématu, které budeme fotit. Focení může probíhat plně v mé režii, nastavím vás, řeknu co s rukama a nohama, kam se dívat i jak se tvářit. Nebo jestliže máte nějaké zkušenosti s focením, samozřejmě bude spolupráce naprosto jiná.

Kolik focení stojí?

Cena focení se odvíjí od vícero faktorů (délka, tématické zaměření, lokalita), a proto Vám velice ráda udělám cenovou nabídku na míru, určenou přesně pro Vás.

Standardně fotím v Praze a okolí a příležitostně v Chomutově a okolí, protože tam mám rodinu, za kterou min. 1 do měsíce jezdím. Samozřejmě se nebráním focení i jinde v ČR, po domluvě za vámi velice ráda přijedu.

Jak dlouho focení trvá a jaký je jeho průběh?

Délka focení se odvíjí od zvoleného tématu focení a od věku vašich dětí. Většinou se jedná o jednu až dvě hodiny. S ohledem na děti dělám i menší přestávky mezi focením, aby se na chvíli odreagovaly a pak opět spolupracovaly. Po příchodu na místo focení se s vámi projdu vybrané motivy a jejich kombinace tak, aby výsledné fotky byly dle vašich představ. Jestliže nemáte představu o vhodných motivech nevadí, ráda Vám vše nastylizuji a sama zvolím nejlepší formu pro focení.

Pokud je vaše dítě hodně unavené nebo nevyspalé, je velice pravděpodobné, že nebude při focení spolupracovat a usmívat se. Zkuste proto zvolit dobu focení dle potřeb vašich a potřeb Vašeho dítěte či miminka.

Ideální dobou pro focení dětí je většinou dopoledne, kdy je vyspalé a najedené a plené energie. V exteriéru bývají ideální podmínky k focení ráno a dopoledne, odpoledne a v podvečer (v létě ideálně okolo 18 hodiny).

Jaké oblečení je vhodné na focení?

Na focení je vhodné si vzít s sebou vícero možností oblečení, aby se dalo na místě doladit. Věřte, že džínami NIKDY nic nezkazíte, takže se nebojte v nich přijít. Jako svršek je vhodné sáhnout např. po jednobarevné halence, košili, tunice aj.

Na rodinné focení je vhodné sladit celou rodinku tj. je dobré si připravit podobně barevné kombinace pro všechny členy rodiny. Můžou to být barevně jednoduché varianty jako např. džíny a bílé košile, halenky nebo šaty, tak i oblečení ve veselých barvách. Na fotografiích obecně pěkně vyniká červená a oranžová barva, proto je vhodný třeba i nějaký červený doplněk.

Při výběru oblečení se pokuste vyhnout kouskům s výraznými nápisy či potisky a vzory - působí rušivě. Naopak je vhodné vybrané oblečení doplnit různými doplňky. Pokud máte zajímavou bižuterii, šály, klobouky, tašky a jiné sportovní vybavení – vezměte je s sebou. Za slunného počasí si vemte i sluneční brýle, fotky budou s brýlemi zase o něco jiné.

Nezapomeňte na boty... přijďte klidně v teniskách, ale na focení je vhodné si vzít nějaké "hezčí" tu chvilku to vydržíte a vypadá to lépe...u dam nechám jen na nich, jestli se chtějí fotit v lodičkách na jehlách nebo na běžném podpatku. Vhodná obuv např. balerinky, plobotky, lodičky, sandálky, mokasiny, aj. U dětí si s botami hlavu lámat nemusíte, většinou fotíme s bosými nožkami.

Pro nastávající maminky doporučuji zajímavé šaty, bokové rifle či kalhoty, sukni, šál či pašmínu. Také je vhodné se na focení obléci tak, aby vám na bříšku a na těle nevznikly otlaky od oblečení. Jako rekvizity je vhodné si s sebu vzít hračku nebo malé botičky, které máte připravené pro miminko, fotku ultrazvuku apod.

Co připravit pro děti?

Pro miminka a malé děti si určitě přibalte standardní věci, které máte na cesty jako je zásoba plenek, dečka, pití, svačinka či nějakou malou dobrotu, zamilovanou hračku na kterou dobře reagují apod.

Pro větší děti je vhodné vzít předměty a věci, které jsou spojené s jejich zájmy a kroužky (baletní baleríny, hudební nástroj, sportovní dres, kopačky, apod.).

Kdy a kde probíhá focení?

Focení probíhá na předem domluveném místě v hodině, která vyhovuje, jak Vám, tak je příznivá pro focení. Je možné fotit u Vás doma tj. v bytě, v domě, na chalupě nebo v exteriéru tj. na zahradě, v parku, na dětském hřišti, v ZOO apod.

Pokud chcete fotit u Vás doma např. newborn focení, ale máte velmi malý byt, nebojte se, fotit lze i v menších prostorách. Je však potřeba mne na to upozornit, abych na to byla připravená. 

Jaký je nejlepší čas pro focení novorozených miminek?

Novorozená miminka na tzv. newborn foto je ideální fotit mezi 7 a 21 dnem života. Takto malá spící miminka tolik nevyrušuje manipulace během focení a snáz se polohují. Maminky prosím, rezervujte si termín pro focení minimálně 2 měsíce před plánovaným termínem porodu.

Je možné focení rozdělit na půl s kamarádkou?

Ano, je to možné. Focení probíhá společně ve stejný den i hodinu. Vybraný balíček je pak rozdělen na dvě části, kdy lze udělat fotky samostatné i společné, které jsou vhodné např. pro dětské kamarády apod.

Jak probíhá výběr fotografií a jak rychle je zakázka hotova?

Nejpozději do týdne Vám budou zaslány mnou vybrané povedené fotografie v náhledové kvalitě pro užší výběr a přesné objednání. Po obdržení vaší objednávky mám pro vás zakázku připravenou obvykle do 2 až 3 týdnů. V případě potřeby je možné individuálně dohodnout kratší termíny dodání. Výběr fotek probíhá z ještě neupravených fotografií.

U vybraných fotografií pak provádím rozsáhlé úpravy jako je ořez, doplnění či smazání pozadí a jeho případná úprava - vyčištění, změkčení, dále profesionální retušování pleti -  odstranění flíčků, škrábanců, pupínků a jiných vad, úpravy barev aj.

Kdy se za focení platí?

Úhrada focení probíhá elektronicky na bankovní účet na základě e-mailové výzvy. Jakmile smluvená částka dorazí na B.Ú. pak fotografie začnu upravovat a cca do 2 - 3 týdnů zasílám elektronicky a následně poštou. Fotografie poskytuji v tiskové kvalitě a v kvalitě určené pro web. Nikdy neposkytuji neupravené fotografie, ani je po mně nikdy nežádejte. Neupravená fotografie je nehotové dílo, polotovar, který by jste si koupit nechtěli.

Zveřejňování fotek a autorská práva?

Upravné fotografie, které budou hotovým produktem máte k dispozici ve dvou složkách:

  • V tiskové kvalitě - fotografie v kvalitě pro tisk v rozlišení 300dpi. Tyto fotografie jsou datově hodně obsáhlé, proto je nedoporučuji dávat na web (bylo by to při jejich nahrávání časově dost náročné). K tomuto účelu je druhá složka.
  • Fotogravie určené pro web - tytéž fotografie, v rozlišení pro web tj. 72dpi. Fotografie jsou datově zmenšené avšak i tak jsou maximálně dostatečné.

Co se týče mého zveřejňování fotografií, při osobním setkání se vás na to budu ptát. Avšak fotografování je mojí prací, kterou se samozřejmě ráda chlubím, takže když mi výslovně neřeknete, že si nepřejete publikování fotek z mé strany na internetu, tak fotky uveřejním na svém Facebook profilu a zde na webu. V případě obnažených fotografií (ať jen v prádle nebo bez něj), pak pro případnou publikaci na internetu budu s vámi VŽDY řešit váš souhlas. Před focením se podepisuje Model Release, kde jsou podmínky zveřejnění stanoveny.

Na začátek stránky